Namų PROJEKTAVIMAS

Namo architektūrinis projektas – tai detalusis planas, nubrėžiantis gyvenamojo namo projektą, išplanavimą ir statybos specifikacijas. Projektas paprastai apima architektūrinius, konstrukcinius ir mechaninius brėžinius, taip pat medžiagų specifikacijas ir gaminių pasirinkimą.

Namo projektavimo etapai:

 1. Pirmasis etapas – projektiniai pasiūlymai

Vienas iš pirmųjų žingsnių norint pasistatyti namą – surasti jums patinkančią architektų komandą, kuri suprastų jūsų norus ir poreikius. Pradėjus bendradarbiauti su architektais, darbai prasideda nuo namo vizijos ir poreikių išgryninimo. Išanalizavus užsakovo norus, suformulavus projektavimo užduotį, pradedami kurti pirmieji projektiniai pasiūlymai.

Projektiniai pasiūlymai, kuriuos sudaro eskiziniai pastato bei sklypo planai, realistiškos vizualizacijos, kuriami ir keičiami iki tol, kol būna pasiektas abi puses tenkinantis rezultatas. Trukmė – 1-2 mėnesiai. Kol derinami projektiniai pasiūlymai pradedama tvarkyti dokumentacija. 

 1. Antrasis etapas – techninio darbo projekto paruošimas

Paruošus projektinius pasiūlymus ir statytojui juos patvirtinus, prasideda svarbiausias namo projektavimo etapas – techninio darbo projekto paruošimas (TDP), kurį parengti užtrunka 3-4 mėnesius priklausomai nuo pastato sudėtingumo, specialistų užimtumo (šias projekto dalis rengia skirtingų sričių atstovai). Šiame etape pradedami detalizuoti architektūriniai ir techniniai sprendiniai, daromi grunto tyrimai. TDP susideda iš šių projektų dalių:

 • Bendroji dalis (BD);
 • Statinio architektūra (SA);
 • Statinio konstrukcijos (SK);
 • Inžinerinė vandens ir nuotekų dalis (VN);
 • Energinio efektyvumo vertinimas (EEV).
 1. Trečiasis etapas – projekto derinimas

Parengus TDP pereiname prie paskutiniojo trečiojo etapo – projekto derinimo, kuris užtrunka 2-3 mėnesius. Architektui atlikus išankstinius derinimus, gavus visus įgaliojimus, surinkus reikiamus sutikimus iš bendrasavininkų, kaimyninių sklypų savininkų, suformuota ir pasirašyta projekto byla keliama į informacinę sistemą – „Infostatyba“.

Priklausomai nuo savivaldybės bei pačio projekto specifikos, tikrinančių institucijų skaičius gali svyruoti. Kiekviena institucija teikia pritarimą arba pastabas projektui, kurias derina architektas atsižvelgdamas į situaciją. Jeigu projektas gauna pastabų jis atmetamas. Tada projektas koreguojamas pagal pastabas, kartais tenka gauti papildomų dokumentų, sutikimų. Pakoregavus projektą, jis vėl keliamas į sistemą.

Negavus pastabų statybos leidimas nuo įkėlimo gaunamas per maždaug 15 darbo dienų. Statybų leidimas, kurį išduoda miesto savivaldybė yra galutinis patvirtinantis dokumentas, kurį gavus galima pradėti namo statybas. Šis etapas užbaigiamas bylos įrišimu ir pilnas namo projektas atiduodamas užsakovui.

Kaip pasiruošti sutrumpinti projektavimo procesą?

Kadangi projektavimo procesas yra ilgas, jį galite sutrumpinti, jeigu:

 • Turėkite aiškią viziją savo svajonių namams;
 • Pasirinkite architektus, kurių ankstesni suprojektuoti namai jums patinka;
 • Turėkite pasiruošę sklypo dokumentus bei iš anksto užsisakysite toponuotrauką;
 • Sparčiai komunikuokite su architektais ir nedelsite priimti sprendimų.

Taigi šie trys projektavimo etapai laukia jūsų norint gauti statybos leidimą savo išsvajotajam namui.   Po statybos leidimo gavimo laukia interjero projektavimo stadija. Tai yra ne tik baldų išdėstymas ir dekoravimas, bet ir techninė dalis – šildymas, vėdinimas, elektra, santechnika, dangos, lubos ir kita.